piątek, 22 kwietnia 2011

Długość kolei transsyberyjskiej: początek i koniec.

Rzeczywista długość kolei transsyberyjskiej na głównej trasie ruchu pasażerskiego (z Moskwy do Władywostoku) wynosi  9288.2 km, według tego wskaźnika, jest najdłuższą na świecie, biegnąc lądem prawie przez całą Eurazje. Długość taryfowa (według której wyliczają cenę biletów) jest nieco większa - 9298 km i nie pokrywa się z rzeczywistością. Pociągi jeżdżące na trasie transsyberyjskiej maja rozstaw kół -  1520 mm.
Kolej Transsyberyjska przebiega przez terytorium dwóch kontynentach: w Europie (0 - 1777 km) i Azji (1778 - 9289 km). Na część europejską przypada 19,1 % długości Transsibu, na część azjatycką, odpowiednio - 80,9 %.

Obecnie początkiem kolei transsyberyjskiej jest dworzec Jarosławskij w Moskwie,  a koniec jest na dworcu we Władywostoku. Ale tak było nie zawsze, mniej więcej do połowy lat 20 -tych bramą do Syberii i Dalekiego wschodu był Kazanskij ( wtedy Rjazanskij ) dworzec , a we wczesnym okresie istnienia kolei transsyberyjskiej - na początku XX w. - Kursko-Niżegorodskij ( obecnie Kurskij ) dworzec w Moskwie. Należy również wspomnieć, że przed rewolucją 1917 r.  początkowym punktem Transsibu był Moskiewski dworzec w Petersburgu - stolicy Rosyjskiego Imperium.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz