sobota, 6 sierpnia 2011

Stacje metra przy dworcach kolejowych Moskwy - st. Komsomol'skaja

Schemat Moskievksiego metropolitenu - schemat
Stacja metra Komsomol'skaja.
Data otwarcia:15.05.1935

Wyjścia na miasto: przez południowe lobby wbudowane w budynek dworca Kazańskiego, na plac Komsomolski i Kalanchevski, do sklepu "Moskwa", do Centralnego Domu kultury kolejarzy, do hotelu "Leningradskaya", do pociągów podmiejskich w kierunku Riazania.
Wyjście na miasto: przez północne lobby, do dworców kolejowych Leningradskiego i Jarosławskiego.

Dworce kolejowy Moskwy - Kazański.

Kazansky dworzec kolejowy - jedna z największych stacji kolejowych w Europie. Codziennie przejeżdża przez niego 70 par pociągów dalekobieżnych i około 200 par podmiejskich pociągów. Budynek znajduje się na słynnym placu  trzech dworców w Moskwie i różni się od swoich "braci" kolorytem orientalnym, zainspirowany motywami Kremlja Kazańskiego. Taki projekt architektoniczny został wybrany przypadkowo. Jeśli podróżny wybiera się na południe, wschód lub w kierunku południowo-wschodnim, to będzie musiał odjeżdżać z dworca kazańskiego.

Zatrzymujący się tutaj pociągi łączą stolicę z takimi miastami Rosji jak: Iwan Groźny, Samara, Saratów, Kazań, Ufa, Omsk, Krasnojarsk, Rosja; ale również z Azją Środkową:Almaty, Duszanbe; a także z Chinami. Dworzec kazański obsługuje także linie podmiejskie,pociągi odjeżdżają stąd do Riazania, Murom, Gzhel, Voskresensk, Lyubertsy, Shatura.
Dojazd.
do lotniska Szeremietiewo:
znajdująca się w pobliżu dworca kolejowego stacja metra "Komsomolskaja" pozwala ominąć korki Moskwy
Trzeba przejechać od stacji metra "Komsomolskaja"  na stacje metra " Białorusskaja". Od sierpnia 2009 pomiędzy dworcem Białoruskim a lotniskiem Szeremietiewo kursują szybkie pociągi tzw. Aeroexpress. Czas przejazdu pomiędzy dworcem a lotniskiem -  około 20 minut.

do lotniska Domodedovo:
Trzeba przejechać od stacji metra "Komsomolskaja"  na stacje metra "Paveleckaja" ( ok. 14 minut ). Z Dworca Paveletzkiego odjeżdża szybki pociąg tzw. Aeroexpress bezpośrednio na lotnisko Domodiedowo.

do lotniska Vnukovo:
Trzeba przejechać od stacji metra "Komsomolskaja"  na stacje metra "Kievskaya" .Z dworca Kijevskiego odjeżdżają szybkie pociągu tzw. Aeroexpress bezpośrednio do lotniska Wnukowo.

Rodzaje wagonów - plackarta.

Dopiero teraz zauważyłam że dawno nic nie napisałam, a tu jeszcze tyle jest do opisania. Dzisiaj opiszę słynne wagony plackart - jak kiedyś klient się zapytał: co to? po usłyszeniu wytłumaczenia jak się jedzie, dostałam odpowiedź że jestem nie poważna, że sprzedaje bilety w taki chlew. No ale za to o ile taniej i wcale nie jest tak źle, w takich wagonach najlepiej można poznać ludzi i kulturę.

Opis:  6 kuszetek w przedziale, 2 z nich boczne (górna i dolna) i 4 normalne (2 górne, 2 dolne). Najlepsze miejsca w środku lub na początku wagonu. Nad górną kuszetką i pod dolną są pojemne miejsca na bagaż. To pozwala przewozić bagaże długości do 2 m i szerokości  do 40 cm


Serwis za dodatkową opłatą: pościel (może być wliczone w cenę biletu, lub można kupić na miejscu w wagonie), kawa, herbata w czasie podróży.

Usługi:
- wagon plackartnyj z klimatyzacją
- wagon plackartnyj bez klimatyzacji