czwartek, 21 kwietnia 2011

Co to jest kolej transsyberyjska? Co się kryje pod tą nazwą?


Transsib, Kolej Transsyberyjska (współczesna nazwa) lub Wielka Syberyjska Droga (historyczna nazwa) - to w pełni wyposażona droga  kolejowa na całym kontynencie, która łączy Rosję Europejską , jej główne obszary przemysłowe i stolice kraju Moskwę z jej środkowym ( Syberia ) i wschodnim ( Daleki wschód ) regionem. To jest droga, która łączy Rosję - kraj, rozciągający się na 10 stref czasowych,  w jeden  organizm gospodarczy, a najważniejsze, w jedną wojskowo - strategiczną przestrzeń. Gdyby kolei nie wybudowano w odpowiednim czasie, to prawdopodobnie , Rosja nie miałaby szans utrzymać w swoich granicach Dalekiego Wschodu i i wybrzeża Pacyfiku - tak jak nie utrzymała Alaski, która nie była w żaden sposób związana z Cesarstwem Rosyjskim trwałą komunikacją.

Niektórzy uważają, że termin "Transsib"powinien być interpretowane jako połączenie między Uralem i  Dalekim Wschodem, i dosłownie przechodzący "przez" Syberie (Trans-Siberian). Ale jest to sprzeczne z sytuacji i nie odzwierciedla prawdziwej wartości tej drogi. A nazwa? Nazwa tę nadali  anglicy, nazywając drogę nie  "Great Siberian Way", jak brzmi dosłowne tłumaczenie z języka rosyjskiego, a "Trans-Siberian Railway"- która się zakorzeniła w mowie.

Wąska interpretacja "Transsibu" sugeruje, że mówimy o głównym ruchu pasażerskim: Moskwa - Jarosław - Jekaterynburg - Omsk - Irkuck - Chita - Władywostok.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz