niedziela, 29 stycznia 2012

Fenomen słonecznika :)

Ostatnio jedna ze znajomych osób stwierdziła że nie rozumie fenomenu łuskania słonecznika. O co w tym chodzi? W Polsce łuskanie słonecznika nie jest tak bardzo popularne a na pewno nie jest to widoczne, natomiast w Rosji .... hmm jakby to można nazwać, to jest po prostu życie :) 

Ziarenka słonecznika tzw. siemieczki można kupić w każdym sklepie czy kiosku, ale najlepsze mają babuszki :)


Słonecznik sprzedają na szklanki, przeważnie każda ma 2 rodzaje: zwykłe prażone i prażone z solą (po tych ostatnich strasznie bolą usta) :) Jeśli się kupuję 1 szklankę opakowanie wygląda tak :
gazetę zawsze można później przeczytać :) Dla mistrzów łuskania kupujących kilka szklanek, babcia ma przygotowany woreczek foliowy:)
Słonecznik w Rosji jest inny, inny wygląd - jak widać wyżej , ziarenka są czarne i drobne, jest inny smak ... po prostu inny :) Słonecznik to dodatek do piwa, do nauki, do TV, do plotek, do spacerów ... do wszystkiego:) 
Wybierasz się w podróż Koleją transsyberyjską? Jestem pewna że znajdzie się co najmniej kilka osób którzy poczęstują Was tym specyfikiem, jedyna osoba której nie spodoba się ten pomysł, to będzie pani prowadnica, a to za sprawą tego, że zawsze a to zawsze,  łuski spadają na podłogę , którą ona musi zamiatać.

Już od dawna jest udowodniono że słonecznik korzystnie wpływa na organizm człowieka. Nasiona słonecznika zawierają wiele cennych składników odżywczych i mikroelementów. 
  • witamina D
  • inne witaminy rozpuszczalne w tłuszczach ( takie jak witaminy A i E oraz witaminy z grupy B)
  • kwasy tłuszczowe
  • Minerały (w ziarnach zawarta jest duża ilość fosforu, potasu (prawie 5-krotnie większa niż w bananach lub pomarańczach), a zwłaszcza magnezu, niezbędnych do funkcjonowania serca. Maja w swoim składzie wiele innych minerałów takich jak żelazo, selen, cynk, fluor, sód, krzem, mangan, jod)
Wielu lekarzy zaleca spożywanie nasion słonecznika w zapobieganiu różnym chorobom.
  • Choroby układu sercowo-naczyniowego
  • Immunosupresja
  • Pryszcze
  • Otyłość (nasiona słonecznika pomagausuwać cholesterol, główna zasada - nasiona muszą być wilgotne )
  • Zapobieganie nadciśnienia
Szkodliwość nasion słonecznika.
Pomimo powszechnego przekonania, nasiona nie przyczyniają się do zapalenia wyrostka robaczkowego. Ale mogą uszkodzić zęby. Musimy pamiętać, że wartość energetyczna nasion słonecznika jest bardzo wysoka: 100 g nasion słonecznika zawiera 700 kalorii ,kilka razy więcej kalorii niż mięso czy chleb.

Mały słownik:
słonecznik - podsolnuch ( подсолнух)
ziarna słonecznik - siemeczki ( семечки )
łuskać ziarna słonecznika -  siełkat' siemieczki ( щелкать семечки )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz