poniedziałek, 30 stycznia 2012

Fenomen słonecznika c.d.


To że słonecznik to nałóg, już pisałam, kupiłam wczoraj w Biedronce opakowanie tego rarytasu a dzisiaj już prawie nic nie ma :) W trakcie gryzienia pomyślałam że w Rosji , a zwłaszcza blisko tajgi, można spotkać jeszcze orzeszki cedrowe, co prawda zęby do tego muszą być twarde to smakują wyśmienicie. W obecnych czasach te orzeszki dodają do różnych potraw, kiedyś wyrabiali z nich naturalne lekarstwa ( tak jak np. zalewanie bursztynów spirytusem ). Dla tych co mają słabe zęby polecam zostać przy słoneczniku , albo kupić już wyłuskane ziarna - bo warto spróbować.

Syberyjski cedr, sosna syberyjska -  wiecznie zielone drzewo z rodziny iglastych, ze wspaniałym baldachimem, który osiąga wysokość 50 metrów i żyje do dwustu lat.
Owocuje nie wcześniej niż po 20-30 latach, a czasem nawet później. Szyszki dojrzewają dość długo bo aż 15 miesięcy, i w jednej takiej szyszce może być do 150 nasion - orzechów cedrowych. Z jednego drzewa można zebrać do 12 kg orzechów.

Orzeszki cedrowe są bogate w jod, co jest bardzo ważne dla mieszkańców Syberii i północy. Spożywając orzeszki można leczyć choroby układu krążenia, układu nerwowego, miażdżycy, anemii, wrzodów żołądka i dwunastnicy, zapobiegania rozwojowi gruźlicy, wzmocnić system odpornościowy i poprawić morfologię krwi.

Orzechy cedrowe mają niezastąpiony wpływ na psychiczny i fizyczny rozwój dzieci.
I mężczyznom cedrowe orzeszki są zalecane - działają na zwiększanie potencji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz