Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Ustanowione zostało w 1910 roku. Dzień Kobiet w Polsce był obchodzony na szeroką skalę do 1993 roku
W 1917 roku kobiety w Rosji zorganizowały strajki i protesty pod hasłem "chleb i pokój". Cztery dni później abdykował car, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze. Po rewolucji październikowej, feministka bolszewicka Aleksandra Kołłontaj przekonała Lenina do ustanowienia tego dnia oficjalnym świętem w Rosji. Stało się tak, ale do 1965 roku był to normalny dzień pracy. 8 maja 1965 roku dekretem Prezydium ZSRR Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono dniem wolnym od pracy "w celu upamiętnienia zasług kobiet sowieckich w budowie komunizmu, w obronie ojczyzny podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, ich heroizm i bezinteresowność na froncie i na tyłach, a także zaznaczyć duży wkład kobiet w umacnianie przyjaźni między narodami i walkę o pokój"
Po upadku ZSRR Dzień 8 marca pozostał na liście świąt państwowych Federacji Rosyjskiej. Świętują ten dzień także i kraje WNP: Azerbejdżan, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Mołdowa, Tadżykistan, Turkmenistan, Ukraina, Białoruś, jako Międzynarodowy Dzień Kobiet; w Uzbekistanie jako Dzień Matki, w Armenii jest obchodzone 7 kwietnia jako Dzień Macierzyństwa i Urody.
Ten blog powstał z myślą o tych, którzy wybierają się w podróż do Rosji. Pochodzę z Syberii, a mieszkam aktualnie w Polsce, nie raz musiałam przejechać się koleją. W sumie uzbierało się kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, kilkaset godzin spędzonych w pociągu, kilka osób poznanych w podróży. Dzięki współpracy bezpośrednio z firmą rosyjską i jako współwłaściciel biura podróży (www.mamuttravel.pl) - możemy zaproponować bilety na kolej po atrakcyjnych cenach.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz