piątek, 17 czerwca 2011

Okna i wyjścia awaryjne.

Dla tych którzy wybierają się w podróż tego lata koleją transsyberyjską przedstawiam kilka wskazówek co do okien w wagonach typu plackart. Nie każde biuro podróży, w którym kupujemy bilet, poinformuje nas/was o tym że,  w wagonach są wyjścia awaryjne, co się wiążę z tym - że te okna w takich przedziałach po prostu są zamknięte/nie otwierające się. Proszę sobie wyobrazić lipiec , 30 stopni na zewnątrz a my siedzimy w nagrzanej "puszce" zwanej wagonem, chciałoby się otworzyć okno - powiew świeżego powietrza jest jak najbardziej mile widziany w wagonie z 54 os. a tu niespodzianka ...... аварийный выход( wyjście awaryjne) , jak tego uniknąć? Bardzo łatwo, wystarczy odpowiednio wcześnie zakupić bilety -wtedy mamy więcej miejsc do wyboru ( nie wszystkie biura oferujące bilety na kolej transsyberyjską mają możliwość wyboru miejsc w wagonie, miejsca są przydzielane przez system automatycznie ), no i pytanie które zatem miejsca nie wybierać?
Wyjścia awaryjne są zawsze , nie zależnie czy to plackart czy kupe, czy to pociąg pośpieszny czy firmowy ( oprócz tych pociągów co mają zamontowaną klimatyzację- tam zazwyczaj okna są zamknięte na stałe ) w przedziałach 3 i 6 , czyli miejsca w plackarcie to 9,10,11,12,49,50 - 21,22,23,24,43,44, jak widać są to bardzo dobre miejsca - bo w samym środeczku wagonu, ale decyzja należy do nas/was.
Skoro już mowa o oknach , to należy wspomnieć że nie jeden raz mi się trafiło, że okno "uciekało" do góry zaraz po otwarciu, jak temu zapobiec? A w bardzo prosty sposób - wypić wodę/napój z 1,5l butelki plastikowej i po uprzednim "ugnieceniu" zabezpieczyć "uciekające" okno za pomocą tej butelki. No ale przy otwartych oknach też się zdarzają niespodzianki w postaci "deszczu" wody czy śmieci z sąsiedniego okna/wagonu :)))
Najlepszym moim sposobem na ochłodzenie siebie ( oprócz oczywiście ziemnego piwska zakupionego w kiosku na stacji :))) było - leżąc na 2 półce wyciągnąć nogi za okno :)) Tylko trzeba uważać - można za daleko wyciągnąć i zawadzić o jakieś drzewko :)))

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz