poniedziałek, 11 marca 2013

Maslenica

Od dzisiaj w Rosji rozpoczyna się Maslenica - najbardziej kolorowe święto narodowe.
Niegdyś było to święto pożegnania zimy i przywitania wiosny, święto to zachowało się z czasów pogańskich. Od czasu przyjęcie chrześcijaństwa - święto to przypada na 7 dni przed Wielkim Postem,  i jest uznawane jako święto pojednania i wybaczania.

Maslenica - to 7 dniowy cykl, zabaw, tańców, śpiewów a przede wszystkim objadania się "blinami".
Każdy dzień tygodnia ma swoją nazwę, która sugeruje, co się powinno robić tego dnia.PONIEDZIAŁEK
Vstrecha - Przywitanie "święta". W ten dzień, rano, dzieci robili lalkę Maslenicy ze słomy - ubierali i wozili po mieście.
WTOREK
Zaigrysh - W ten dzień, zaczynają się zabawy. Zjeżdżanie na sankach, jedzenie blinów. Chłopaki szukali sobie żon, w dziewczęta - mężów.
ŚRODA
Lakomka - Prawdziwe łakomstwo blinne, i nie tylko, w ten dzień każdy objada się słodyczami ale przede wszystkim blinami.
CZWARTEK
Razgulaj - Tego dnia, żeby przegonić zimę, i przywitać słońce, ludzie organizują przejażdżki konne - jeżdżąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara dookoła wsi. Dla mężczyzn, w czwartek, najważniejsze jest obrona lub atak na miasteczko śnieżne.
PIĄTEK
Tiosiony veciera - Wieczory teściowych. Zięć idzie do teściowej na bliny :)
SOBOTA
Zolovkiny posidelki - W ten dzień, chodzi się w gości do rodziny i znajomych na bliny.
NIEZDIELA
Prosjonnyj den' - Dzień wybaczania. To jest już ostatni dzień, w ten dzień prosi się o wybaczenie i wybacza się bliźnim, po czym bawi się, śpiewa i tańczy - żegnając Maslenicę. W tym dniu pali się na ognisku lalke Maslenicy ze słomy, tym samym żegnając zimę. 

Ostateczne pożegnanie Maslenicy następuje w Poniedziałek - jest "czysty poniedziałek" - dzień oczyszczenia z grzechu i żywności "skoromnoj". Tego dnia każdy mył się w bani a kobiety zmywały naczynia i "parzyły" je, oczyszczając z tłuszczy i resztek "skoromnogo"

Kilka filmików z takiego święta znajdują się poniżej:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz