wtorek, 10 lipca 2012

Przejazd do Moskwy.

Jak najlepiej dojechać do Moskwy?
Jest kilka sposobów - samolot/ pociąg / autobus - wszystkie te możliwości są jak najbardziej dostępne.

Wybierając pociąg musimy mieć na uwadze że czeka nas dodatkowy koszt - wiza Białoruska ( no chyba ze mamy rosyjskie obywatelstwo to wtedy nie ponosimy żadnych kosztów ;))

Koszt wizy tranzytowej to 10 euro - jednokrotna, lub 15 euro - dwukrotna, biuro podróży za pośrednictwo liczy zazwyczaj ok. 123 pln/paszport.
Bilet na pociąg możemy kupić na dworcu PKP w kasie międzynarodowej, z Warszawy do Moskwy, lub z Katowic do Moskwy - koszt ok. 450 pln/os w jedną stronę.

Droga powietrzna - czyli samolot - tutaj trzeba się nagimnastykować żeby znaleźć tani przelot , ale nie ma rzeczy niemożliwych , w tym roku na styczeń-marzec widziałam cenę 300-500 pln/os w 2 strony!!!!!

Autobus - z Warszawy do Moskwy przez Litwę - omijamy Białoruś , ale czeka nas , a w zasadzie części naszego ciała, - istna męka :) Przynajmniej dla mojego ciała tak długa podróż autokarem jest nie do wytrzymania :) Ceny biletów zawsze można sprawdzić ( i nie tylko ;)) - o tutaj .

Można też próbować przez Ukrainę - przy okazji zwiedzić można ciekawe miejsca :)
Do Lwowa myślę że każdy będzie w stanie znaleźć połączenie - jeśli nie to : X ( Wasze miasto wyjazdu ) do Przemyśla - w Przemyślu wsiadamy w busik jadący do Lwowa ( tanio ale nie zawsze znaczy że luksusowo ). Lwów - Moskwa - pociąg bezpośredni jedzie ok 24 h.
Koszt przejazdu Lwów - Moskwa - plackart ok 70 eur/os , kupe ok. 120 eur/os.

Jeśli będziemy czekać tak długo z kupnem, aż wreszcie zabraknie miejsc w plackarcie a w kupe kategorycznie nam się nie chce, jest wyjście - zresztą wyjście jest zawsze jak zabraknie biletów - trzeba mieć tylko szczęście :)
W takich sytuacjach najlepiej głupio się uśmiechnąć do pani w kasie i poprosić żeby poszukała wolnych miejsc w plackarcie - w tym przypadku Lwów - Kijów ; Kijów - Moskwa. W innych przypadkach trzeba zawczasu zapoznać się z mapą i podać kilka większych miast z których jest szansa że jedzie co najmniej kilka dodatkowych pociągów.

Przy okazji warto wspomnieć jeszcze o Petersburgu : autobusem do Wilna - znalazłam nawet za 37 pln z Warszawy ;) z Krakowa i Katowic ok 160 , z Warszawy bez promocji 112 pln. Z Wilna do Petersburga odjeżdża pociąg o 19:32 ( najlepszy bo tylko 14 godzin jazdy) - plackart ok 400 pln/os,  kupe ok 600 pln/os. ale tutaj pojawia się ciekawa opcja - wagon "общий" - wygląda tak samo jak wagon plackartnyj tylko że na zasadzie kto pierwszy ten lepszy - na górnych półkach można się położyć ale na dolne już sprzedają nie 1 kusztka = 1 osoba , tylko 1 kuszetka = 3 osoby - bo tyle osób się mieści na siedząco!  Czy jedziemy, trochę jak śledzie w puszce ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz