poniedziałek, 12 marca 2012

Rosja: Bajkał dla koneserów, rejs po północnym Bajkale

DZIEŃ 1: Zbiórka na lotnisku Okęcie i wylot z Warszawy przez Moskwę do Irkucka.

DZIEŃ 2: Wczesnym rankiem przylot do 600-tysięcznego Irkucka - stolicy Syberii Wschodniej i miasta związanego z historią polskich zesłańców. Śniadanie, a następnie krótki spacer wśród drewnianej zabudowy centrum. Wyjazd do położonej nad Bajkałem Listwianki i zakwaterowanie w pensjonacie. Po wypoczynku przechadzka wzdłuż falującego Bajkału i wizyta w Muzeum Bajkalskim, które odkryje przed nami część tajemnic -Świętego Morza Syberii”. Wieczorem kolacja i okazja, by skorzystać z bani, czyli syberyjskiej sauny parowej.

DZIEŃ 3: Po śniadaniu przeprawiamy się na drugą stronę rzeki Angary do Portu Bajkał i wyruszamy na wycieczkę po trasie Kolei Krugobajkalskiej. 84-kilometrową linię kolejową poprowadzono wzdłuż skalistych wybrzeży Bajkału, budując 40 tuneli, kilkanaście wysokich mostów i wiele innych konstrukcji inżynieryjnych. Po drodze postoje w najatrakcyjniejszych miejscach na trasie: najodważniejsi będą mogli po raz pierwszy zanurzyć się w wodach Bajkału, najgłodniejsi - spróbować najlepszego barszczu od miejscowej gospodyni, a najbardziej spragnieni - skosztować wybornej limbóweczki. Późnym wieczorem przyjazd do Irkucka, transfer do hotelu, kolacja i nocleg.

DZIEŃ 4: Rano przystępujemy do zwiedzania Irkucka cerkiew Zbawiciela z 1710r., Sobór Objawienia Pańskiego, neogotycki -polski kościół” i drewniana zabudowa, tworząca niepowtarzalną atmosferę miasta. Wieczorem -zakwaterowanie” w pociągu Kolei Transsyberyjskiej i wyjazd do Siewierobajkalska.
DZIEŃ 5: Dzień spędzamy w pociągu, poznając rosyjską kulturę podróżowania koleją. Mijamy kolejne miejscowości, a w Tajszecie odbijamy na tory słynnej Bajkalsko-Amurskiej Magistrali i kierujemy się na wschód. Po drodze miniemy Brack i przejedziemy po zaporze olbrzymiego Zbiornika Brackiego na Angarze. Dalej za oknami już tylko syberyjska tajga.

Dzień 6: O poranku przyjazd do legendarnego Siewierobajkalska - jedynego miasta nad północnym Bajkałem, zamieszkanego głównie przez dawnych budowniczych BAM-u, przybyłych z najdalszych zakątków Sojuza. Zakwaterowanie w pensjonacie, śniadanie, a następnie poznawanie miasta i jego okolic. Wycieczka do wioski Bajkalskoje, a tam spacer na skalisty przylądek, z którego roztacza się wspaniała panorama Bajkału i Gór Bajkalskich. W drodze powrotnej przystanek na kąpiel w malowniczym Jeziorze Sliudianym. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 7: Wcześnie rano okrętujemy się na kutrze, na którym przez kolejne dni będziemy eksplorować dzikie tereny północnego Przybajkala. Po odprawie BHP i toaście za zdrowie kapitana ruszamy na wschodni brzeg jeziora. Po przybiciu do brzegu Zatoki Ajaja pieszy wypad (16 km) przez dziką tajgę nad polodowcowe Jezioro Frolicha. Nieskażone krajobrazy tego zakątka Syberii przywołują na myśl fiordy Norwegii i Nowej Zelandii. Fakultatywnie krótki rejs łodzią po tafli jeziora. Po powrocie na pokład kutra kolacja przy świetle zachodzącego słońca. Pierwsza noc na wodzie.


Dzień 8: Płyniemy wzdłuż wschodnich brzegów Bajkału, u stóp porośniętych gęstymi lasami Gór Barguzińskich - najbardziej rozległego pasma górskiego Przybajkala. Napawamy się otaczającą nas ze wszystkich stron dziką przyrodą. Po drodze przystanek w ulokowanym w dziczy maleńkim sanatorium Chakusy - tam kąpiele w gorących (ok. 40 st. C) źródłach. Na nocleg docieramy do Dawszy - położonej -pośrodku niczego” siedziby strażników Rezerwatu Barguzińskiego, założonego celem ochrony sobola. W miarę możliwości - piesze wycieczki po okolicy.

Dzień 9: Kierując się dalej na południe, docieramy do Zatoki Cziwyrkujskiej - Mekki bajkalskich wędkarzy, którą od zachodu zamyka górski masyw Płw. Święty Nos, a od wschodu postrzępione szczyty Gór Barguzińskich. Wychodzimy na brzeg półwyspu, by przyjąć kąpiele w gorących źródłach i krystalicznie czystej bajkalskiej wodzie. Później odbijamy, by w sprawdzonym miejscu spróbować swoich sił w łowieniu lipieni i omuli. Wieczorem kolacja z widokiem na malowniczą zatokę i pieczonymi na ognisku rybami, a potem śpiewy do białego rana.

Dzień 10: Skoro świt wyruszamy w kierunku przeciwległego brzegu. Przy dogodnych warunkach pogodowych przybijemy do jednej z wysp archipelagu Uszkanii, by podglądać nerpy - bajkalskie foki. Po południu przybicie na Przyl. Zaworotnyj, który leży u stóp Gór Bajkalskich w rejonie terenów źródliskowych Leny. Czas na wypoczynek, a następnie wycieczka w góry - na tereny dawnej kopalni mikrokwarcytu. Tam, pośród zarośli karłowatej limby, roztaczają się wspaniałe widoki okolicznych alpejskich wzniesień oraz panorama Bajkału - z wyspami Uszkanii i płw. Święty Nos. Pod wieczór kąpiel w bani położonej nad samym
brzegiem jeziora, kolacja i wypłynięcie w nocny rejs na wyspę Olchon.

DZIEŃ 11: Przybicie do przystani w największej na wyspie miejscowości Chużyr i wylewne pożegnanie z załogą kutra. Czas na zasłużony wypoczynek po kilkudniowym rejsie: leżenie na plaży, kąpiele w cieplejszych zatoczkach albo rajd po lokalach serwujących wędzone ryby i zimne piwo.

DZIEŃ 12: Całodniowa wycieczka na UAZ-safari - będziemy jeździć drogami i bezdrożami przez malownicze stepy północno-wschodniej części Olchonu. Po drodze m.in. odwiedzimy osadę Piesczanaja (ruchome wydmy; miejsce dawnego łagru stalinowskiego), zatrzymamy się na skalistych przylądkach Trzej Bracia i Choboj oraz w wiosce Uzury w urokliwej dolince nad brzegiem Bajkału. Spróbujemy też ugotowanej na ognisku uchy ze świeżo złowionych omuli. Wieczorem obiadokolacja i nocleg, a przedtem porządne mycie w bani.

 

DZIEŃ 13: Piesza wycieczka do osady Charancy wędrówka przez urzekające stepy, podziwianie widoków Małego Morza, plażowanie nad Zat. Sarajską, próby zanurzenia się w cieplejszych zatoczkach. Zobaczymy także Skałę Szamankę - wizytówkę Bajkału, uważaną przez wyznawców szamanizmu za jedno z 9 najświętszych miejsc Azji. Po kolacji okazja, by spróbować magiczny trunek syberyjskich szamanów z tradycyjnymi zakąskami.

DZIEŃ 14: Przejazd mikrobusem do Wierszyny - -polskiej wioski” pod Irkuckiem, założonej 101 lat temu przez dobrowolnych emigrantów z południa kraju. Wizyta w niewielkim skansenie-muzeum oraz Domu Polskim, spacer po cmentarzu, zwiedzanie kościoła. Obiad z tradycyjnymi wierszyńskimi potrawami i toast spełniony kieliszkiem wyśmienitego trunku z miejscowego -źródełka”. Zakwaterowanie u gospodarzy, domowa kolacja, a później czas na nocne Polaków rozmowy.

DZIEŃ 15: Wyjazd do Irkucka. Zakwaterowanie w hotelu, a następnie czas wycieczka na gwarny Centralny Rynek, by ostatnie ruble wydać na wędzone ryby, kawior i domowe konfitury oraz suweniry dla krewnych i znajomych. Wieczorny spacer po reprezentacyjnym bulwarze Gagarina nad Angarą - pożegnanie z Syberią.

DZIEŃ 16: Transfer na lotnisko. Lot z Irkucka przez Moskwę do Warszawy. Zakończenie wyprawy na lotnisku Okęcie.


TERMINY: 16.07-31.07.2012

CENY: 6 980 PLN + 1 960 USD

1 rata: 800 PLN płatna przy zapisie

2 rata: 6 980 PLN (minus I rata)

3 rata: 1 960 USD uczestnik zabiera ze sobą

CENA ZAWIERA:

- przelot na trasie Warszawa-Moskwa-Irkuck oraz Irkuck-Moskwa-Warszawa; przejazd pociągiem na trasie Irkuck - Siewierobajkalsk - wagony sypialne (kupiejne), przedziały 4-os.
- zakwaterowanie hotel 3*** w Irkucku, 2 noclegi w pociągu na trasie Irkuck - Siewierobajkalsk, 4 noclegi na turystycznym kutrze kajuty wieloosobowe, pensjonaty w Siewierobajkalsku, Listwiance i Chużyrze oraz kwatery prywatne w Wierszynie - warunki syberyjskie zawsze tradycyjna ruska bania, sanitariaty zwykle na zewnątrz, ale schludnie i rodzinnie, wszędzie jest pościel;
- wyżywienie śniadania i obiadokolacje na całej trasie z wyjątkiem przejazdu koleją z Irkucka do Siewierobajkalska (wyżywienie w pociągu we własnym zakresie), dodatkowo 6 razy obiad
- wszystkie transfery
- opieka pilota-przewodnika
- opłaty za wstęp do zwiedzanych obiektów i parków narodowych
- bilety na przejazd Koleją Krugobajkalską
- całodniowa wycieczka samochodami terenowymi po Olchonie
- przejazdy mikrobusami, autami terenowymi oraz przeprawy promowe
- rejs kutrem turystycznym przez Bajkał
- ubezpieczenie Europa (KL 30 000 EUR, NNW 3000 EUR)
- koszty wizowania

CENA NIE ZAWIERA:

- wyżywienia w czasie przejazdu koleją z Irkucka do Siewierobajkalska
- zwyczajowych napiwków ok. 40 USD
- opłaty za wstęp na teren rezerwatu Wyspy Uszkanii ok. 60 USD
- dopłaty do pokoju 1-os. w hotelach i pensjonatach 140 USD

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz